Search Register    Login
Region V CDE Results :: A-E :: Agricultural Mechanics
A Special Project of:
Minnesota FFA Foundation

 2015-2016 Results

 

Top 10 Teams (Top 4 advance to state)

1 Willmar 600
2 Eden Valley Watkins 520
3 MACCRAY 507
4 Wabasso 471
5 Lac Qui Parle Valley 469
6 Kerkhoven Murdock Sunburg 462
7 Glencoe Silver Lake 409
8 Hutchinson 391
9 Buffalo Lake Hector Stewart 387
10 Kimball 349

 

Top 10 Individuals

1 John Folz Willmar 219
2 Noah Kavanagh Eden Valley Watkins 196
3 Ryan Hennes Willmar 191
4 Marcus Peterson Willmar 190
5 Henry Meyer Kimball 181
6 Scott Folz Willmar 177
7 William Marcus MACCRAY 171
8 Ethan Klaphake MACCRAY 171
9 Ian Isaacson Willmar 171
10 Joey Devorak Lac Qui Parle Valley 168

 


 Print   

 2014-15 Reults

 

Top 10 Teams (Top 4 advance to State Convention)  
Rank School  Team Points  
1 Willmar 650.5  
2 Canby 521.5  
3 Glenco-Silver Lake 501  
4 Wabasso 500  
5 Kerkhoven Murdock Sunburg 491.5  
6 New London-Spicer 489  
7 Montevideo 482  
8 MACCRAY 464.5  
9 Dawson-Boyd 448.5  
10 Eden Valley-Watkins 388  
       
Top 10 Individuals  
Rank School  Individual  Ind. Points
1 Willmar Chris Heen 227
2 Willmar Matt Hennes 220
3 Willmar John Folz 203.5
4 Wabasso Dylon Cannon 198
5 Canby Cole Regnier 197
6 New London-Spicer Noah Carlson 186
7 KMS Brandon Prahl 183
8 Willmar Nate Ackerman 182
9 Glenco-Silver Lake Tommy Becker 178
10 Montevideo Henry Hacker 178

 


 Print   

 2013-2014 Results

Team Results (Top 4 teams advance to State)

1. Willmar

2. Dassel Cokato

3. Kerkhoven - Murdock - Sunburg

4. Renville County West

5. Dawson Boyd

6. New London - Spicer

7. Lac Qui Parle Valley

8. Montevideo

9. Cedear Mountain

10. MACCRAY

 

Individual Results

1. Matt Minor, Willmar

2. Triston Grangroth, Dassel Cokato

3. Jacob Ackerman, Willmar

4. Jacob Lindquist, Kerkhoven-Murdock-Sunburg

5 (tie). Dalton Kampsen, New London-Spicer

5 (tie). Henry Hacker, Montevideo


 Print   

 Agricultural Mechanics

Results of the Agricultural Mechanics event are as follows:
(The top 5 teams advance onto state competition.)
 
2011-2012 Team Rankings
1 Willmar
2 Buffalo Lake-Hector-Stewart
3 Canby
4 Minneota
5 Wabasso
6 Redwood Valley
7 KMS
8 GSL
9 Hutchinson
10 LQPV
 
2011-2012 Individual Rankings
 
1 Willmar Matt Crodes
2 Willmar Jason Halverson
3 Willmar Russ Nelson
4 Buffalo Lake-Hector-Stewart Lee Karl
5 Willmar Matt Minor
6 Dassel-Cokato Tristan Grangroth
7 Buffalo Lake-Hector-Stewart Adam Radtke
8 Willmar Jamison Sietsema
9 Canby Meagan Regnier
10 Canby Corey Schmidt
 
______________________________________________________________ 
2010-2011 Team Rankings:
1 Willmar
2 Buffalo Lake-Hector-Stewart
3 Lakeview
4 LacQui Parle Valley
5 Canby
6 Minneota
7 Dawson-Boyd
8 Hutchinson
9 Redwood Valley
10 Renville County West
 
2010-2011 Individual Rankings:
1 Willmar Ethan Iiams
2 Buffalo Lake-Hector-Stewart Rodney Schaufler
3 Willmar Jason Halvorson
4 LacQui Parle Valley Austin Olson
5 Lakeview Derek Naab
6 Buffalo Lake-Hector-Stewart Adam Radtke
7 Buffalo Lake-Hector-Stewart Corey Petersen
8 Renville County West Chase Dunsmart
9 Dawson-Boyd Ethan Borg
10 Lakeview Isaac Anderson
 
 
________________________________________________________________________________
 
2009-2010 Team Rankings:
1. Willmar
2. Redwood Valley (State Winner)
3. New London-Spicer
4. Buffalo-Lake Hector
5. Cedar Mountain
6. Montevideo
7. Canby
8. Willmar B
9. RCW
10. Hutchinson
 
 
2009-2010 Individual Rankings:
1. Mike Kvam, Willmar
2. Nathan Woodford, Redwood Valley
3. Joel Hedlof, Willmar
4. Tyler Siegfriend, Redwood Valley
5. Cody Sandstrom, Willmar
6. Leif U'Ren, Redwood Valley
7. Mark Senkyr, Cedar Mountain
8. Dalton Ehresmann, NLS
9. Jesse Medalen, NLS
10. Ethan Iiams, Willmar

 Print   

Agricultural Mechanics | Agricultural Sales | Creed Speaking | Crops | Dairy Cattle Evaluation | Dairy Cattle Handling | Dairy Foods | Extemporaneous Speaking
Minnesota FFA Association    Terms Of Use    Privacy Statement    Visit IntegraLogics