Search Register    Login
Region V CDE Results :: A-E :: Dairy Foods
A Special Project of:
Minnesota FFA Foundation

 2014-2015 Results

 

 

Dairy Foods Qualified State Teams

  1. Wabasso
  2. New London-Spicer
  3. BOLD
  4. Litchfield
  5. Kimball
  6. Yellow Medicine East

Dairy Foods Individual Placing

  1. Janessa Bqune - Wabasso
  2. Angie Paskewitz - Wabasso
  3. Megan Gaulke - New London-Spicer
  4. Staci Paskewitz - Wabasso
  5. Morgan Erickson - Atwater-Comos-Grove City
  6. Jennie Wotschke - Wabasso

 Print   

 2013-2014 Results

Top Teams Top 8 go to state:

1. Wabasso                                                 164                                        

2. New London - Spicer                              281                                        

3. Glencoe-Silver Lake                                303.5                                     

4. Buffalo Lake - Hector - Stewart              314.5                                     

5. Canby                                                     324                                        

6. BOLD                                                     324.5                                     

7. Hutchinson                                              325                                        

8. Yellow Medicine East                              373                                        

9. Kimball                                                   395.5                                     

10. Litchfield                                               432                                         

11. Lakeview                                              432.5

12. Renville County West                            495.5

13. Atwater - Cosmos - Grove City    (ind) 127.5

                 

Top Individuals: Top 6 go to state:

1. Wabasso                                        Jennie Wotschke                             51

2. Wabasso                                        Janessa Baune                                 51.5

3. Wabasso                                        Selina Holzel                                   61.5

4. Wabasso                                        Angie Paskewitz                              68

5. Wabasso                                        Sam Klaers                                     85.5

6. Canby                                             MaKayla Vanderostyne                  86

7. Hutchinson                                      Carla Bromenschenkel                    90

8. New London - Spicer                     Colman Taunton                             90.5

9. Buffalo Lake - Hector - Stewart      Alex Girodhe                                 92

10.  New London - Spicer                  Emily Schimeroski                          94

 

 

 


 Print   

 2012-2013 Results

 
Rank
Team
Score
1
Wabasso
170.5
2
NLS
213
3
GLS
316.5
4
RCW
320.5
5
Canby
323
6
BLHS
337.5
7
BOLD
349
8
YME
374.5
9
Cedar Mountain
378
10
Lakeview
384.5
11
MACCRAY
449
12
Willmar
462.5
13
DC
594.5
 
 
 
2012 Top 10 Region V Dairy Foods Individuals
 
1
Jennie Wotschke—Wabasso
51.5
2
Oden Rodger—NL-S
53
3
Angie Paskewitz—Wabasso
59
4
Janessa Baune—Wabasso
60
5
Desirae Kramer
63.5
6
Taylor Stalen—NL-S
69.5
7
Sam Klaers—Wabasso
75.5
8
Luke Magnuson—NL-S
90.5
9
Tommy Becker—GLS
93
10
Alex Girodat—BLHS
94.5
 

Add Content...


 Print   

 Text/HTML

Results of the Dairy Foods Evaluation event are as follows:
(The top 6 teams advance onto state competition.)
2011-2012 Results
_____________________________________________________________________ 

2011-2012 Individual Results

1. Oden Rogers, NLS
2. Sam Klaers, Wabasso
3. Danielle Kramer, Wabasso
4. Angie Paskewitz, Wabasso
5. Allison Carmany, YME
6. Taylor Stulen, NLS
7. Chase Dunsmore, RCW
8. Drew Baune, Wabasso
9. Nicole Dudgeon, Wabasso
10. Nicole Krumrie, ACGC

 

2011-2012 Team Results

1. Wabasso
2. New London - Spicer
3. Renville County West
4. Yellow Medicine East
5. Atwater - Cosmos - Grove City
6. Buffalo Lake - Hector - Stewart
7. Kimball
8. Canby
9. Glencoe - Silver Lake
10. Cedar Mountain


 Print   

 Region V Dairy Foods

 

2010-2011 Team Rankings:
 
Rank School  Team Points
1 Wabasso 209.5
2 New London-Spicer 235
3 Kimball 242.5
4 Hutchinson 265.5
5 Cedar Mountain 267.5
6 Glencoe-Silver Lake 278
7 Renville County West 297.5
8 ACGC  324.5
9 Minneota  339
10 Montevideo 341
 
2010-2011 Individual Rankings:
 
Rank Individual School  Ind. Points
1 Oden Rogers New London-Spicer 62
2 Luke Serbus Kimball 62.5
3 Drew Baune Wabasso 63.5
4 Sam Klaers Wabasso 72
5 Danielle Kramer Wabasso 74
6 Katelyn Asfeld Kimball 75.5
7 Nicole Dudgeon Wabasso 78.5
8 Megan Lenzen Hutchinson 79
9 Taylor Stelen New London-Spicer 80.5
10 Jalen Pietig Cedar Mountain 82.5
 

 Marketing Test Key

Production Test Key


 Print   

 Region V FFA CDE Results

 

2009-2010 Team Results:
  1. Wabasso
  2. New London – Spicer
  3. Dassel – Cokato
  4. BL - H
  5. Kimball
  6. Litchfield
  7. Montevideo
  8. Benson
  9. Cedar Mountain
  10. Lakeview
 
2009-2010 Individual Results:
  1. Drew Baune – Wabasso
  2. Danielle Kramer – Wabasso
  3. Taylor Stulen – New London – Spicer
  4. Oden Rogers – New London – Spicer
  5. Megan Piepgras – Dassel – Cokato
  6. Jessica Stolp - Wabasso
  7. Shyann Krumney – BLH
  8. Luke Serbus – Kimball
  9. Nicole Dudgeon - Wabasso
  10. Megan Niemela – Dassel - Cokato

 

 

 Print   

Agricultural Mechanics | Agricultural Sales | Creed Speaking | Crops | Dairy Cattle Evaluation | Dairy Cattle Handling | Dairy Foods | Extemporaneous Speaking
Minnesota FFA Association    Terms Of Use    Privacy Statement    Visit IntegraLogics