Search Register    Login
Region V CDE Results :: F-L :: Farm Business Mangement
A Special Project of:
Minnesota FFA Foundation

 2014 - 2015 Farm Business Management Results

Team Placings (State qualified teams and individuals)

  1. BOLD
  2. Buffalo Lake-Hector-Stewart
  3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg
  4. Benson
  5. Yellow Medince East

Individual Placings 

  1. Lane Stadther - BOLD
  2. Jack Broderius - Buffalo Lake Hector Stewart
  3. Jason Carlson - Cedar Mountain
  4. Alex Broderius - Buffalo Lake Hector Stewart
  5. Austin Tersteeg - BOLD
  6. Rylee Schultz - Montevideo

 Print   

 2013-2014 Results

Top teams - Top 5 go to state

1. BOLD                                                                                                         

2. Buffao Lake – Hector - Stewart                                                                          

3. Kerkhoven – Murcock - Sunburg                                                                

4. Benson                                                              

5. Yellow Medicine East                                                        

                                                                        

 

Top Individuals – Top 6 go to state

BOLD                                                Lane Stadther                     

Buffalo Lake-Hector-Stewart            Katie Wilts                     

Cedar Mountain                                 Jason Carlson    

Buffalo Lake-Hector-Stewart            Alex Broderius         

BOLD                                                Austin Tersteeg              

Montevideo                                         Rylee Schultz

 


 Print   

 2012-2013 Results

Top 10 Teams  
Rank School  Team Points
1 DC 526
2 KMS 518
3 BOLD 506
4 MACCRAY 478
5 BLHS 454
6 RCW 346

 

Top 10 Individuals

 
Rank School  Individual  Ind. Points
1 KMS Katie Wilts 198
2 BOLD Ethan Ryberg 194
3 Dassel-Cokato Kianna Goldsberry 194
4 MACCRAY Bailey Boike 186
5 Dassel-Cokato Abbey Halonen 170
6 BOLD Broderick Protosch 168
7 Buffalo Lake-Hector-Stewart Jack Broderius 168
8 KMS Kalli Forsell 168
9 Dassel-Cokato Karissa Raisanen 162
10 Buffalo Lake-Hector-Stewart Scott Buboltz 158

 Print   

 Farm Business Management

Results of the Farm Business Management event are as follows:
(The top 4 teams advance onto state competition.)
 
2011-2012 Team Rankings
1 Dassel-Cokato
2 MACCRAY
3 Buffalo Lake-Hector-Stewart
4 BOLD
5 Yellow Medicine East
6 KMS
7 Wabasso
8 Renville County West
9 LacQui Parle Valley
10 ACGC
 
2011-2012 Individual Rankings
 
1 Dassel-Cokato Renata Raisanen
2 Dassel-Cokato Kim Moy
3 MACCRAY D.J. VanKlompenburg
4 Buffalo Lake-Hector-Stewart Alex Gartner
5 MACCRAY Robbie Daniels
6 Buffalo Lake-Hector-Stewart Kate Buboltz
7 Yellow Medicine East Gannon Gustafson
8 BOLD Sawyer Tersteeg
9 BOLD Cole Tisdell
10 MACCRAY Brady Boike
 
_______________________________________________________________________ 
 
2010-2011 Team Rankings:
1 Buffalo Lake-Hector-Stewart
2 MACCRAY
3 KMS
4 Renville County West
5 ACGC
6 Redwood Valley
7 Lakeview
 
 
2010-2011 Individual Rankings:
1 Buffalo Lake-Hector-Stewart Larrissa Karl
2 Buffalo Lake-Hector-Stewart Tori Swanson
3 MACCRAY D.J. VanKlompenburg
4 Buffalo Lake-Hector-Stewart Nikki Kramer
5 Renville County West Shanda Lindahl
6 MACCRAY Zach Mersbergen
7 MACCRAY Robbie Daniels
8 Renville County West Tyler Schorn
9 Buffalo Lake-Hector-Stewart Brandi Wulkan
10 KMS Taylor Neal

 Print   

 Documents

 TitleOwnerCategoryModified DateSize 
2011 Farm Manag Test KeyRegion V 7/18/201151.00 KBDownload
2011 Farm Manag. TestRegion V 7/18/201151.50 KBDownload
2011 Farm Manag Practicum KeyRegion V 7/18/201143.00 KBDownload
2011 Farm Manag DataRegion V 7/18/2011104.50 KBDownload
2011 Farm Manag PracticumRegion V 7/18/201148.00 KBDownload

 Print   

Farm Bureau Discussion Meet | Farm Business Mangement | Fish/Wildlife | Floriculture | Forestry | Horse | Job Interview | Livestock Evaluation
Minnesota FFA Association    Terms Of Use    Privacy Statement    Visit IntegraLogics