Search Register    Login
Region V CDE Results :: F-L :: Fish/Wildlife
A Special Project of:
Minnesota FFA Foundation

 2014-2015 Fish & Wildlife Results

Team Placings (State Teams)

  1. Willmar
  2. Eden Vally-Watkins
  3. Cedar Mountain
  4. New London - Spicer
  5. Glencoe - Silver Lake
  6. Wabasso

Individual Placing (qualified for state competition)

  1. Corey Mathies - Eden Valley-Watkins
  2. Preston Wolff - Willmar
  3. Dylan Hiepler - Montevideo
  4. Austin Bernstein - Glencoe-Silver Lake
  5. Austin Bengtson - New London-Spicer
  6. Maddie Heiling - Wabasso

 Print   

 2013-2014 Results

Top Team  - Top 6 go to State (Tie breaker was written test)

Willmar                                  1655                                                   

Glencoe-Silver Lake              1605                                                   

BOLD                                     1575                                                   

Wabasso                                 1485                                                   

Redwood                                1410                                                   

Cedar Mountain                    1405                                                   

Litchfield                                1405                                                   

Eden Valley-Watkins              1365                                                   

New London-Spicer               1360                                                   

Maccray                                  1355                                                   

ACGC                                     1355

Montevideo                             1265

BLHS                                      1215

Lakeview                                1165

Benson                                    1135

YME                                       1015

Kimball                                   965

Canby                                      895

LQPV                                     440

Individual Results – Top 6 go to State 

Willmar          Bryce Browen                        580

Willmar          Preston Wulff                        575

BOLD             Brayden Anderson                575

Redwood        Mason Amundson                 555

G-SL               Austin Bernstein                    550

G-SL               Cortney Kressin                    540

Wabasso          Maddie Heiling                       540

BOLD             Joel Erickson                           515

G-SL               Becca Green                            515

EV-W              Corey Mathies                         505

 


 Print   

 2012-2013 Results

Top 10 Teams
Rank School  Team Points
1 BOLD (3) 1695
2 Wabasso (23) 1685
3 LacQuiParle Valley (14) 1570
4 Willmar (24) 1550
5 Litchfield (16) 1545
6 Glencoe - Silver Lake (10) 1420
7 MACCRAY (17) 1400
8 New London Spicer (20) 1335
9 Dassel - Cokato (7) 1320
10 Cedar Moutain (6) 1260

 

Top 10 Individuals

Rank School  Ind. Points
1 Josh Anderson LITCH 620
2 Austin Hilbrands MACCRAY 615
3 Brayden Anderson BOLD 585
4 Ben Morken LQPV 565
5 Angela Prokosch WABASSO 565
6 Nate Mittag WILLMAR 565
7 Dalton Taylor WABASSO 560
8 Joel Erickson BOLD 560
9 Scott Jenniges WABASSO 560
10 Trevor Honzay BOLD 550

 Print   

 2012-2013 Region Test

 TitleOwnerCategoryModified DateSize 
2012-2013 Region TestRegion V 1/7/201391.50 KBDownload

 Print   

 Text/HTML

Results of the Fish and Wildlife Management event are as follows:
(The top 6 teams advance onto state competition.)
2011-2012 Results
_________________________________________________________________________ 
Teams
Rank School  Total
1 Glencoe-Silver Lake 2198
2 Wabasso 1975
3 Willmar 1881
4 LacQui Parle Valley 1771
5 BOLD 1565
6 Buffalo Lake-Hector-Stewart 1543
7 Dassel-Cokato 1528
8 New London-Spicer 1417
9 Minneota 1387
10 MACCRAY 1375
11 Litchfield 1366
12 Redwood Valley 1363
13 Cedar Mountain 1225
14 Yellow Medicine East 1205
15 Dawson-Boyd 1200
16 KMS 1098
17 Benson 983
18 Canby 922
19 Montevideo 581
 

Top 10 Individuals  
Rank School  Individual  Ind. Points
1 Glencoe-Silver Lake Joey Lucas 725
2 Glencoe-Silver Lake Randi Green 690
3 Wabasso Scott Jenniges 645
4 Buffalo Lake-Hector-Stewart Alisha Grams 630
5 Wabasso Angela Prokosch 620
6 Willmar Gabe Okins 615
7 Glencoe-Silver Lake Cortney Kressin 605
8 Litchfield Josh Anderson 605
9 Willmar Nate Mittag 570
10 Glencoe-Silver Lake Becca Green 560


 Print   

 Region V Fish and Wildlife Management

Results of the Fish and Wildlife Management event are as follows:
(The top 6 teams advance onto state competition.)
2011-2012 Results
_________________________________________________________________________ 
2010-2011 Team Rankings:
  1. Wabasso          1820
  2. D-C                 1768
  3. GSL                1748
  4. D-B                 1674
  5. LQPV             1643
  6. Willmar           1634
  7. MACCRAY  1619
  8. NL-S               1608
  9. Lakeview        1489
  10. Redwood        1329
  11. YME               1294
  12. Monte              1284
  13. BOLD             1279
  14. Litchfield        1272
  15. KMS               1163
  16. Hutchinson       1163
  17. Minneota         1073
  18. C-M                 1000
  19. RCW               987
  20. Kimball           907
  21. ACGC             882
 
 

 

2010 Fish and Wildlife Resources

2010-2011 Individual Rankings:
  1. Randi Green – GSL
  2. Kim Moy – D-C
  3. Jarrod Hendrickson – D-C
  4. Taylor Wirt – MACCRAY
  5. Scott Jenniges – Wabasso
  6. Zach Moist – Willmar
  7. Dalton Taylor – Wabasso
  8. Cade Robertson – D-B
  9. Ben Morken – LQPV
  10. Angela Prokosch – Wabasso

 Print   

 Region V FFA CDE Results

 

2009-2010 Team Results:

MACCRAY

New London Spicer

Dassel Cokato

Dawson Boyd

Lac Qui Parle Valley

Glencoe Silver Lake

Litchfield

ACGC

Wabasso

Willmar

Kimball

Lakeview

Renville County West

Eden Valley

BL-H

BOLD

Cedar Mountain

Hutchinson

Yellow Medicine East

Redwood Valley

KMS

 

2009-2010 Individual Results:

Jed Smith – ACGC

Austin Ireland – Dawson Boyd

Taylor Wirt – MACCRAY

Austin Henrickson – Dassel Cokato

Tanner Brouwer – MACCRAY

Aaron Theilen – New London Spicer

Jake Mertens – Renville County West

Andrew Taunton – New London Spicer

Cade Robertson – Dawson Boyd

Kimberly Moy – Dassel Cokato

 

 

 


 Print   

Farm Bureau Discussion Meet | Farm Business Mangement | Fish/Wildlife | Floriculture | Forestry | Horse | Job Interview | Livestock Evaluation
Minnesota FFA Association    Terms Of Use    Privacy Statement    Visit IntegraLogics