Search Register    Login
Region V CDE Results :: F-L :: Floriculture
A Special Project of:
Minnesota FFA Foundation

 2015-2016 Results

Top 10 Floriculture Teams (Top 6 will advance to state)

1 MACCRAY 2136
2 Kerkhoven Murdock Sunburg 2135
3 New London Spicer 2134
4 Wabasso 1999
5 Willmar 1982
6 Dassel-Cokato 1931
7 Canby 1912
8 Eden Valley Watkins 1628
9 Benson 1456
10 Atwater Cosmos Grove City 1393

 

Top 10 Floriculture Individuals

1 Brianna Harguth MACCRAY 839
2 Ashley Grengs Canby 821
3 Emma Spors New London Spicer 765
4 Karly Osterbauer Kerkhoven Murdock Sunburg 760
5 Emily Hoffman Wabasso 747
6 Lainy Rohlik Wabasso 740
7 Jordan Aker MACCRAY 715
8 David Cairns Willmar 698
9 Bethany Rothers Kerkhoven Murdock Sunburg 691
10 Kylie Thompson New London Spicer 685

 

 


 Print   

 2014-2015 Floriculture Results

Top 10 Teams (Top 5 Advance to State Convention)    
Rank School  Team Points    
1 KMS 2668    
2 Dassel-Cokato 2461    
3 MACCRAY 2416    
4 New London-Spicer 2213    
5 Canby 2166    
6 Wabasso 2163    
7 Willmar 2044    
8 Hutchinson 1927    
9 Dawson-Boyd 1773    
10 School  1384    
         
Top 10 Individuals (Top 6 Advance to State Convention)    
Rank School  Individual  Ind. Points  
1 KMS Heather Rothers 940  
2 Canby Ashley Grengs 920  
3 MACCRAY Connor Hagermeyer 915  
4 KMS Wendy Bauman 894  
5 Dassel-Cokato Erin Aho 867  
6 Wabasso Lainy Rohlik 843  
7 KMS Ali Tostenson 834 *Tie breaker (test)
8 KMS Amanda Bauman 834  
9 Dassel-Cokato Katrina Impola 813  
10 MACCRAY Brianna Harguth 805  

 Print   

 2013-2014 Results

Team Results  

1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg

2. MACCRAY

3. Dassel-Cokato

4. Canby

5. Wabasso

6. Willmar

7. Montevideo

8. New London-Spicer

9. Glencoe-Silver Lake

10. Buffalo Lake-Hector-Stewart

 

Individual Results

 

1 MACCRAY Connor Hagegneyer
2 Canby Ashley Grengs
3 KMS Heather Rothers
4 Dassel-Cokato Audrey Aspen
5 MACCRAY Brianna Harguth
6 Dassel-Cokato Erin Aho
7 Canby Alexis Bakaklakos
8 KMS Wendy Bauman
9 Wabasso Jenna Henriksen
10 KMS Erica Osterbauer

 Print   

 Floriculture

Results of the Floriculture event are as follows:
(The top 4 teams advance onto state competition.)
 
2011-2012 Team Rankings
1 KMS
2 New London-Spicer
3 Wabasso
4 Willmar
5 Hutchinson
6 MACCRAY
7 Canby
8 Cedar Mountain
9 Yellow Medicine East
10 Redwood Valley
 
2011-2012 Individual Rankings
1 KMS Heather Rothers
2 KMS Amanda Bauman
3 MACCRAY Connor Hagemeyer
4 New London-Spicer Anna Cook
5 KMS Liz Jeppesen
6 Willmar Elizabeth Marshall
7 Hutchinson Katie Eggert
8 Wabasso Kendra Haase
9 New London-Spicer Robinette Smith
10 Canby Ashley Grengs
_________________________________________________________________________________ 
2010-2011 Team Rankings:
1. Hutchinson
2. KMS
3. Wabasso
4. Dassel-Cokato
5. New London Spicer
6. Willmar
7. Cedar Mountain
8. Renville County West
9. Kimball
10. ACGC
 
2010-2011 Individual Rankings:
 
KMS  Erin Osterbauer
Hutchinson  Katie Eggert
Hutchinson  Courtney Haas
 4  Wabasso  Beth Zimmorli
Dassel - Cokato  Michaela Gallup
Dassel - Cokato Lindsey Stralberg
KMS Brooke Carlson
KMS  Ashley Carlson
Wabasso Kendra Haase
10  Hutchinson Tyler Stull
 
________________________________________________________________________________
 
2009-2010 Team Rankings:
1. KMS
2. Dassel-Cokato (State Winner)
3. MACCRAY
4. Wabasso
5. Willmar
6. Hutchinson
7. RCW
8. Canby
9. Litchfield
10. Cedar Mountain
 
 
2009-2010 Individual Rankings:
1. Erin Osterbauer, KMS
2. Heidi Hendrickson, Dassel-Cokato
3. Brooke Carlson, KMS
4. Rachel Ylitalo, Dassel-Cokato
5. Janina Peterson, Dassel-Cokato
6. Emily Tansfeldt, Willmar
7. Caitlin Keskey, Dassel-Cokato
8. Trisha Kienitz, MACCRAY
9. Morgan Samyn, Wabasso
10. Shelby Swanson, KMS

 


 Print   

 Documents

 TitleOwnerCategoryModified DateSize 
2012 Region TestRegion V 6/6/201225.96 KBDownload

 Print   

Farm Bureau Discussion Meet | Farm Business Mangement | Fish/Wildlife | Floriculture | Forestry | Horse | Job Interview | Livestock Evaluation
Minnesota FFA Association    Terms Of Use    Privacy Statement    Visit IntegraLogics